Головна сторінка
 Про нас
 Стандартизація
 Метрологія
 Сертифікація
 Сприяння розвитку
                              бізнесу
 Випробувальна база
 Конкурси
 Перевірка ТУ
 Фонд НД
 Системи менеджменту
 Доступ до публічної
                        інформації
 Громадська
                     приймальня
 Все для споживачів
 Посилання
 Контакти




Спільний проект ДП "Черкасистандартметрологія" та газети "Черкаський край"

22 жовтня 2007 р.
Технологічна дисципліна

ВАЛИ КУЛЕМ — ПОТІМ РОЗБЕРЕМ!

Без щебеню — природного будівельного матеріалу — на жодній будові нині не обходяться. Старобабанський гранітний кар’єр, що в Уманському районі, вже чимало років забезпечує ним як будівельників нашої області, так і інших регіонів України. Навіть людям, не дуже обізнаним із технологією будівництва, зрозуміло, що цей продукт, оброблений спеціальною технікою (дробарками), застосовується в залежності від величини, яка ще називається фракцією. Іншими словами, для дрібного щебеню — одне застосування, для крупнішого — інше. 
А перевіряється величина фракцій на спеціальних ситах з відповідними отворами. На жаль, результати випробувань, проведених у лабораторії, для фракцій від 5 до 10 міліметрів та від 10 до 20 міліметрів виявилися невтішними. Тобто за зерновим складом вироблений підприємством щебінь не відповідає вимогам стандарту. Такий висновок зробили фахівці ДП „Черкасистандартметрологія”. Згідно зі складеним актом, причиною порушень є незадовільний стан нормативної та технологічної документації, відсутність на підприємстві виробничої лабораторії та слабкий контроль за якістю продукції. Звичайно, дуже впливає на якісні показники й погане метрологічне забезпечення. Абсолютна більшість вимірювальних приладів не пройшла повірки, а в цехах, де й мав би бути організований приймальний контроль, відсутні набори контрольних сит, спеціальні ваги та інші засоби вимірювальної техніки. А тому доводиться працювати за принципом: вали кулем — потім розберем.
До підприємства вжито передбачених законом засобів адміністративного впливу. Однак звертає на себе увагу той факт, що це далеко не перший випадок виявлених порушень. Керівникам уже надсилалися приписи, до них застосовувалися штрафи. Однак, як мовиться, Васько слухає та їсть...

Л.РИЖЕНКО

Що на прилавку?

БЕЗКОНТРОЛЬНА РИБА

Оскільки всі знають, що рибні продукти корисні, то й попит на продукцію ТОВ «Каніврибпром» чималий. Та от біда: далеко не все в канівчан гаразд із якістю виробів. Посудіть самі. Як засвідчили останні випробування, проведені фахівцями ДП «Черкасистандартметрологія», на підприємстві ніяк не вгадають з кількістю солі та води. Ось і виходить, що риба, яка надходить на реалізацію, то недосолена (копчена скумбрія), то пересолена (в’ялена плітка). А в останній ще й масова частка вологи завищена. Ну, ніби невміла господиня ту рибу обробляє.
Як виявилося при глибшому ознайомленні з підприємством, тут навіть не спромоглися створити власну виробничу лабораторію, аби контролювати якість та безпечність вживання тієї риби. А постійно користуватися послугами сторонньої лабораторії, зрозуміло, не випадає. Ось і залишається та риба безконтрольною. До того ж і метрологічне забезпечення виробництва тут вкрай слабке. Жодні ваги, що є в наявності, не мають клейма державної повірки. Якщо додати сюди ще й систематичні порушення технології виробництва, слабкий приймальний контроль, малий виробничий досвід технолога, то стануть і зовсім зрозумілі причини браку.
Цікаво, що підприємство вже мало проблеми з якістю продукції. Ще 2004 року «ДП «Черкасистандартметрологія» забороняло реалізацію двох найменувань виробів, а для мойви холодного копчення був уведений особливий режим приймання. Як бачимо, висновків не зроблено.

Володимир ІВАНЕНКО

Брак на прилавку

КОВБАСНІ СТРАЖДАННЯ

Важко сказати, чи часто доходять до наших виробників оцінки продукції, що їх дають споживачі. А іноді б не завадило послухати. Може б тоді ретельніше виконували свої обов’язки?
Особисто мені довелося чути в Умані, що думають люди про ковбасу, придбану в місцевого приватного підприємця Сергія Баранова. Спробувавши цей витвір, дядечко з вусами перестав жувати і багатозначно сказав:
— Да…
Інший, покрутивши в руках мисливські ковбаски, придбані в привокзальному буфеті, довго їх нюхав, а потім не полінився запитати в буфетниці:
— Це хто ж виробляє такі шедеври?
Шедеври, як виявилося, виробляють аж у Хмельницькій області, в селі Колибаївка Кам’янець-Подільського району. Назвали й виробника — приватний підприємець В.В.Корчинський. 
Річ у тім, що «Мисливські ковбаски» вищого ґатунку, виготовлені на Хмельниччині, зовсім на них не схожі. Посудіть самі: і оболонка в них штучна, що ніякими технічними умовами не передбачено, і консистенція м’яка, і води виробник влити не полінився — її масова частка значно перевищує норму. Це вже не кажучи про інші характеристики, які люб’язно надали в ДП «Черкасистандартметрологія», де й випробовували ковбасні вироби, що їх оптом реалізовує згаданий уманський підприємець. Принагідно сказати, й варено-копчену ковбасу «Московську», вироблену також на Хмельниччині в селі Крушанівка приватним підприємцем В.Б.Кірпотою, без перебільшення можна віднести до таких же «шедеврів», адже за органо-лептичними показниками та маркуванням вона не відстає від «Мисливських ковбасок».
Цікавий такий факт. Два роки тому уманський підприємець уже мав неприємність червоніти перед державними інспекторами з якості за реалізацію неякісних ковбасних виробів. Частина з них була вироблена в тому ж таки селі Крушанівка на Хмельниччині. Штраф та приписи про заборону реалізації неякісних виробів, очевидно, ніяк не подіяли на підприємців, які продовжують свою сумнівну діяльність.
Прикро, але названі приклади назвати винятками важко. В тій же Умані на складі оптової торгівлі приватного підприємця Валентини Семченко, як виявили фахівці ДП «Черкасистандартметрологія» кілька видів ковбас не відповідає нормативній документації за маркуванням. А сосиски «Шкільні», вироблені ТОВ «Єрмій», що в селі Тимошівка Кам’янського району, і взагалі мають смак та запах «не властивий даному виду продукту», як записано в акті перевірки. Важко описати бурю емоцій споживачів після того, як скуштують «Московську особливу», виготовлену цим же підприємством. Краще розповісти про це сухою мовою акту перевірки: «Фарш нерівномірно перемішаний, консистенція нерівномірно щільна, масова часка вологи перевищує стандарт на 6,1 відсотка». До того ж на підприємстві незадовільне метрологічне забезпечення виробництва, допускаються порушення технології.
Можна було б і крапку на цьому поставити, зробивши вигляд, ніби мізерними штрафними санкціями, які застосували до тих хто виробляє та реалізовує браковану продукцію, «вжито заходів». Однак щось у ланці «виробник — споживач» не так. Бо якщо численні перевірки та вживані після цього заходи не справляють впливу на стан справ, очевидно, слід робити зовсім інші висновки.

Владислав КИРЕЙ 

Виставки

ОЛІВЦЕМ І ПЕНЗЛЕМ

Всеукраїнська виставка-конкурс дитячого малюнка
„Я хочу жити в якісному світі” вже стала традиційною. У ній щороку беруть участь тисячі дітей. Ось і цього року участь у виставці взяло участь 2748 дітей. Для змагання на регіональному рівні надійшло 146 конкурсних робіт із 17 районів області. Експозиція виставки розміщена в ДП "Черкасистандартметрологія".
Регіональне конкурсне журі відзначило 34 малюнки у трьох номінаціях: «Я пізнаю якісну продукцію»; «Ми – архітектори якісного світу» та «Кращий плакат на споживчу тематику». Роботи 12 переможців від Черкащини надіслано в м.Київ для участі у Всеукраїнському етапі конкурсу.
Переможцями регіональної виставки-конкурсу стали Даша Коваль (5 років) м. Черкаси; Ігор Перга (6 років) м. Черкаси; Євген Ткаченко (7 років) м. Черкаси; Володимир Савченко (10 років) м. Тальне; Ірина Короленко (11 років) м. Тальне; Аліса Кузьменко (12 років) м. Черкаси; Марина Коваль (13 років) м. Черкаси; Аліна Цьомик (13 років) м. Черкаси; Світлана Жуняк (14 років) м. Тальне; Любов Маляренко (14 років) м. Тальне; Валентина Тетерюк (14 років) м. Чигирин; Галина Остапенко (15 років) с. Шевченкове Звенигородського району.
Урочиста церемонія нагородження переможців і призерів Виставки-конкурсу на регіональному рівні відбудеться в День Святого Миколая 19 грудня нинішнього року в Черкаському художньому музеї.
На знімку: робота Ілони Глушко (15 років), яка разом з іншими експонується на виставці в ДП «Черкасистандартметрологія».

Мовою статистики

„НАПРАЦЮВАЛИ” НА ТРИ МІЛЬЙОНИ

Статистика — річ уперта. Вона не тільки достеменно знає хто, скільки, куди й кому, а й дає відповіді на інші досить непрості запитання. Як не доводь, приміром, що наші виробники вже так гарно працюють, що хоч сьогодні випускай їх на європейський ринок, однак заглянеш у статистичний звіт і картина стає більш ніж зрозумілою. Не повірите, але факт: різного браку протягом нинішнього року в області виявлено більш як на три мільйони гривень. Це більше як п’ята частина продукції від усієї перевіреної інспекторами ДП “Черкасистандартметрологія”. 
Звичайно, серед цього бракованого розмаїття є вироби, завезені з-за кордону та з інших регіонів України. Проте чимало й своїх, рідних. Приміром, тільки в третьому кварталі під час перевірок суб’єктів підприємницької діяльності на 27 підприємствах виявлені порушення вимог стандартів, норм і правил. За наслідками перевірок заборонені до реалізації 50 партій продукції та вироби 21 найменування. Окрім нарахованих штрафів 58 посадових осіб притягнуто до адміністративної відповідальності.
Численні порушення залишаються у сфері торгівлі. Особлива увага оптовикам, адже там найчастіше порушуються норми і правила зберігання та реалізації продукції. Нерідко підприємці закуповують чималі партії неякісного товару, який потім реалізовують в області. 
Перевіряючи вимірювальне господарство підприємств, рідко коли не знаходять порушень державні метрологи. І це особливо прикро, бо як можна добиватися випуску добротної продукції, не маючи надійного парку засобів вимірювальної техніки? Із 26 перевірок з державного метрологічного нагляду у 25-ти встановлені порушення метрологічних норм та правил.
Отож варто робити висновки.

Семінар

НОВІ ПІДХОДИ В МЕТРОЛОГІЇ

Курс на європейську інтеграцію, підготовка до вступу в СОТ, ставлять перед Україною необхідність переглянути державну метрологічну систему з урахуванням вимог Європейського союзу до технічного регулювання. Чинний Закон України „Про метрологію та метрологічну діяльність” уже не повністю відповідає вимогам часу. Зокрема є розбіжності між цим документом та нормативними актами Міжнародної організації законодавчої метрології як у термінології, так і в підходах до метрологічного нагляду. Тому постало питання про розроблення нової концепції метрологічної системи країни та нової редакції відповідного закону.
Виходячи з намірів нашої держави інтегруватися до ЄС, державна метрологічна служба вимагає значних змін. Мова йде про еквівалентність національних одиниць вимірів міжнародним. Взаємне визнання вимірювальних здатностей є вкрай важливим для усунення технічних бар’єрів у торгівлі і таким чином для участі в багатосторонніх угодах СОТ.
Основою нормативно-правової бази повинні стати технічні регламенти. Їх проекти вже розроблені. Створено й сучасну національну еталонну базу, яка включає державні еталони практично всіх одиниць вимірювань Міжнародної системи одиниць та цілу гаму вихідних еталонів. Разом з тим триває створення еталонів нового покоління, модернізується власна еталонна база. Останнім часом ДП „Черкасистандартметрологія” придбало зокрема еталони з повірки трансформаторів струму та напруги до 35 тисяч вольт, еталонний електролічильник класу точності 0,05, комплект світлофільтрів КС-100. Удосконалюється програмне забезпечення обліку засобів вимірювальної техніки, що підлягають повірці.
Питання оновлення еталонної бази недавно розглянуті на семінарі, в якому взяли участь метрологи підприємств області.

Юрій СМОЛІН,
заступник директора ДП „Черкасистандартметрологія”